Blog – Masonry Sidebar

Despre PoE (Power over Ethernet)

Minim necesar ce trebuie sa cunoasteti despre PoE … Read More

Modernizarea unui aeroport cu tehnologia Passive Optical LAN

Utilizarea tehnologiei Passive Optical LAN (POL), care aduce numeroase avantaje în ceea ce prive?te retelele de comunica?ii. Acest articol exploreaza beneficiile pe care le poate aduce modernizarea unui aeroport cu tehnologia POL. … Read More

IBM : Retele inteligente cu Passive Optical LAN

Este absolut evident ca firmele producatoare de echipamente pentru reteaua LAN, traditionala pe cupru ,exemplu: switch-uri orizontale traditionale sau agregare, au de ce sa se teama de solutia noua alternativa,  Passive Optical LAN sau, mai precis – o retea LAN … Read MoreRead More

Diferenta intre Cat.1, Cat.2, Cat.3, Cat.4, Cat.5, Cat.5e, Cat.6, Cat.6a, Cat.7, Cat.7a si Cat.8

Evolutia cablurilor de retele de interior, de la Cat.1 la Cat.8 … Read More

Azi am folosit pentru prima data AI

ce ne spune chatgpt despre nokia passive optical lan … Read More

Nokia a testat retea de fibra optica la un spital de animale

Dupa ce Nokia (ex. Alcatel-Lucent) a introdus primul card hibrid 2,5G, 10G, 25G cu tehnologie PON (passive optical network) spune ca a colaborat cu KPN pentru o încercare pe teren a tehnologiei PON 25G. Operatorul olandez a folosit tehnologia de … Read More

Testarea fibrei optice

Importanta testarii fibrei în retelele de fibra optica Utilizarea protocoalelor de testare standardizate este necesara pentru a verifica si mentine integritatea semnalului optic în cadrul retelelor de fibra optica din ce în ce mai complexe. Pe masura ce semnalele optice … Read More

Fundamentele FTTx

O prezentare completa a principiilor, tehnologiilor, arhitecturilor si modelelor retelelor de fibra optica actuale si de viitor. Istoria si viitorul fibrelor pâna la x Cu o viteza crescânda, evoluam catre o societate digitala globala. Acest lucru transforma profund modul în … Read More

Un alt fel de Patch Panel pentru retele FTTx

Pe buna dreptate, Commscope este perceput ca un producator scump. Comparativ cu alti producatori, preturile produselor sunt foarte mari, de multe ori prohibitive pentru noi. Dar daca te uiti la detalii tehnice si design vezi imediat valoarea adaugata unui produs … Read More

Conector Teren Ethernet

Conectorul RJ45 de terminare ecranata ofera conectoare usoara, fara alte instrumente, conform cu standardele ISO / IEC 11801, categoria 6A si ANSI / TIA-568-C.2 pentru conectarea cablurilor masive de CAT5e, CAT6, CAT6a UTP, FTP sau S/FTP Carcasa din aliaj de … Read More

Conector MPO interschimbabil

Dificulatea de a alege un conector MPO se schimba, odata cu aparitia conectorului produs de celebra firma Senko Japonia (patent pending). Polaritatea (Type A, B sau C) si tipul acestuia (mama-tata), se poate schimba oricum si oricand ai nevoie, fara … Read More

25G – Primul card OLT pentru Passive Optical Network din lume vine de la Nokia

Vesti bune de la Nokia.  Cei care au mizat pe solutiile Nokia de Passive Optical LAN beneficiaza din plin de eforturile Nokia de a oferii primii capacitati de transport de date de mare viteza. „Furnizorii de servicii de comunicatii adauga … Read More

Suntem pregatiti pentru 5G?

Pentru a face fata extinderii comunicatiilor 5G, reteaua trebuie extinsa. Tehnologiile de comunicare se schimba. Un review publicat Cellpress intra in detalii despre necesitatiile retelelor pentru migratia catre 5G. … Read More

Senko Smart Probe II – Tester de Fibra Optica cu certificare

Atentie la curatarea conectorului de fibra optica, deoarece nu este importanta doar contaminarea miezul de fibra si lipsa sau atenuarea semnalului, ci trebuie avut în vedere ca deseurile din capatul conectorului pot provoca, de asemenea, probleme iremediabile. Atunci când doi … Read More

Care este diferenta pret la o cablare data-voce?

Intrebarea apare la fiecare produs cumparat in toata experientele noastre zilnice, de la o pereche de pantofi, bicicleta sau masina personala. În fiecare decizie exista o comparatie intre calitatea produsului, marca acestuia si pretul platit. Cele trei criterii definesc achizitia … Read More

Passive Optical LAN (PON) – o alternativa la retelele traditionale!

Alternativa la modele traditionale de retea pe cupru, cum ar fi Passive Optical LAN vor avea o valoare semnificativa pentru clienti care au investit in ele astazi. • Odata cu cresterea nevoilor de latime de banda din cauza unor lucruri … Read More

Patchcord Fibra Optica cu Sistem de Blocare la Deconectare

Senko Japonia este cunoscut ca unul dintre cei mai mari producatori de solutii de conectica pentru fibra optica. O inovatie Senko este sistemul de blocaj al unui port de fibra optica cu un patch cord conceput special in acest sens. … Read More

NOKIA ONT POL G1 & PoE+

Terminalul de retea optica pasiva (POL) Nokia Intelligent Services Access KROG-010P-A este proiectat pentru a oferi viteze gigabit într-un mediu LAN optic. Nokia ONT KROG-010P-A dispune de o interfata de utilizare Gigabit Ethernet (GigE) si furnizeaza o experienta premium pentru … Read MoreRead More

NOKIA ONT POL G4+2TEL+WiFi+RF (KROG-240W-C)

Terminalul de retea pe fibra optica (ONT) Nokia Intelligent Services Access KROG-240W-C (ONT) este ideal pentru retelele de domiciliu (FTTh) sau birouri (Passive Optical LAN)  furnizate de retea optica pasiva Gigabit (GPON). Dispozitivul ofera conectivitate Wi-Fi® 802.11 b / g … Read MoreRead More

Cutie POL echipata pentru Splittere (IDF)

Cutia Passive Optical LAN tip MDU Excel Enbeam suporta pana la 3 cabluri optice de linie (backbone), oferind un spatiu special pentru splittere si pana la 48 de suduri termice. Echipata cu  24 Adaptoari tip SC/APC Simplex Single Mode pentru instalare la … Read More

Nokia POL Command Center

Softul de comanda al NOKIA Passive Optical  LAN  (POL) (cod KPCC) este o solutie avansata de gestionare optimizata pentru performanta si pentru o utilizare simpla in reteaua de comunicatii a companiei. Ca parte a solutiei Nokia POL, Nokia KPCC ofera un … Read More

NOKIA ONT POL G1 (KROG-010G-A)

Terminalul Optic de Retea KROG-010G-A (ONT) Nokia Intelligent Services Access Manager este proiectat pentru a furniza viteze gigabit intr-un mediu LAN pe fibra optica. Dispozitivul Nokia ONT KROG-010G-A pentru reteaua de fibra optica ofera o interfeta Gigabit Ethernet (GigE) pentru accesul pe … Read MoreRead More

ont nokia 4 porturi

NOKIA ONT POL G4 + 2TEL (KROG-240G-A)

Terminalul Optic de Retea KROG-240G-A  (ONT) Nokia Intelligent Services Access Manager este proiectat pentru a furniza viteze gigabit intr-un mediu LAN pe fibra optica. Dispozitivul Nokia ONT KROG-240G-A pentru reteaua de fibra optica ofera doua interfete de voce (amalogica) si … Read MoreRead More

Cablare pe Fibra Optica la Hoteluri cu NOKIA POL

Solutie de Cablare Fibra Optica Special pentru Hoteluri Cu 50% mai ieftina ca o cablare pe cupru (CAT6 FTP), dar la o viteza mult mai mare pentru oaspetii hotelurilor, cu ajutorul echipamentelor de la NOKIA. Oaspetii hotelului se asteapta la … Read More

NOKIA OLT POL Type FX

CARACTERISTICI GENERALE Solutia NOKIA OLT POL Type FX asigura investitia in reteaua LAN care anticipeaza tehnologii viitoare, cum ar fi divizia PON (TWDM-PON) multiplexat de timp si de lungime de unda, cu urmatoarele avantaje: – Flexibilitatea de a implementa orice tehnologie … Read More

Cum se trateaza riscul de incendiu in Romania, fata de restul Europei!

Plecand de la acest articol: https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/bienkowska/announcements/fire-safety-buildings_en, scris de un reprezentant al UE, acesta constata ca: nu este justificat ca UE sa intervina in reglementarea CPR-ului la nivelul fiecarui stat,  si asta deoarece fiecare stat si-a impus propriul regulament CPR. Chiar asa? … Read More

Nokia 7360 ISAM FX (Multiplexor Flexibil) OLT

Echipamentul OLT (Optical Lan Terminal) Nokia 7360 face parte din familia echipamentelor de acces IP, fiind un multiplexor flexibil de mare capacitate ce este capabil sa implementeze un numar foarte mare de porturi de fibra optica. Echipamentul Nokia 7360 ISAM-FX … Read More

Cablu FTTh de interior

Cablu special de instalare FTTh la interior Cod Produs: 208-833 Cablu de tip Pullback Fibre Cable este gandit special pentru intalarea la interior a unui numar limitat de fibra optice fara a fi necesar folosirea masinilor prin suflare sau teava de … Read More

Cutie FTTh splitter Interior/Exterior

Cod produs: BTS-FTTHB1/4 Cutie terminala pentru splitter* 1:2 – 1:4. Nu sustine si nu include adaptori de fibra optica. Cutia este realizata din policarbonat de inalta rezistenta, este fiabila si durabila in timp. Cutia are o forma frumoasa si un … Read More

NOKIA Passive Optical Lan

  In 1980 a fost Coax Network (10Mbit/s), iar acum exista LAN CAT5e – CAT6a (10Gbit/s). Ce urmeaza? Passive Optical Lan, retele de date de interior sau campusuri cu viteza si capacitate mare de transmisie pe fibra optica.   NOKIA … Read More

Comparatie Enclosure 40 USD vs 90 EURO

Astazi cam totul se rezuma la cost vs profitabilitate. Stim asta si ne adaptam pe zi ce trece. Optimizam costurile, cautam producatori sau furnizori noi sau inventam alte solutii. Dar sunt anumite companii care produc solutii din ce in ce … Read More

Cat de sigura este reteaua ta impotriva hackerilor?

Azi, in orice cladire de birouri exista o retea de calculatoare. Fiecare retea este o poarta deschisa catre hackeri specializati. Institutul Ponemon spune ca, atunci cand ai avut un atac (reusit sau nu) de la hackeri  exista 28% sanse sa … Read More

Un cost mai mare poate fi mai ieftin?

Un cost mai mare la materiale poate insemna o lucrare mai ieftina? Exista un concept economic conform caruia un cost mai mare poate fi de multe ori si mai ieftin. Acest concept se aplica cu succes si in cablarile de curenti slabi … Read More

Ghidul simplu de a intelege: Ce este CPR (Construction Projects Regulation)?

CPR si BS6701:2016+A1:2017 La o cat mai simpla descriere… Ce este CPR? CPR (Construction Projects Regulation) este Regulamentul privind proiectele in domeniul constructiilor de retele de comunicatie, ce vizeaza eliminarea barierelor tehnice si furnizarea unui limbaj tehnic comun pentru evaluarea performantei produselor de constructie … Read More

Cum sa conectezi un cablu masiv CAT6(a)

Ai un cablu masiv din cupru si ai nevoie de un conector de CAT6 sau CAT6a? Atunci poti vedea un scurt film in care ai instructiuni de conectare explicite. Conectorul il poti comanda la noi sau il poti cumpara direct de … Read More

Montorizare porturilor de Fibra Optica sau Ethernet

Ce au in comun Centre de Colocare, Data Centere, MSC, BTS Node? In toate aceste locatii tehnice se gasesc un numar mare de echipamente de retea, bazate in principal pe un numar mare de porturi de fibra optica sau Ethernet. Multe porturi … Read More

Proiectarea unui Data Center

Necesitatea conexiunilor de mare viteza creste pe zi ce trece. Poate singura problema reala in calea dezvoltarii micilor sau marilor operatori de telecomunicatii din Romania. In data centere sau in centrele de comunicatie, in ultima perioada au crescut vertiginos numarul de … Read More

Data Center On Demand – DCoD

DCoD – Data Center On Demand Solutiile Data Center On Demand au aparut ca urmare a cerintelor clientilor business care au nevoie de un spatiu tehnic propriu, rapid de instalat si utilat cu toate facilitatiile unui data center standard. Modularitatea … Read More

management porturi software

Monitorizare retea cu ImVision AIM si InstaPatch de la Commscope

Centre de Colocare, Data Center, MSC sau BTS Node, in toate locatiile mari se gasesc un numar din ce in ce mai mare de porturi de fibra optica sau Ethernet. Multe porturi la un singur loc insemna si multe probleme: … Read More

Multiplexoare Optice

Familia de multiplexoare produse de Fibrain sunt special concepute ca solutii cu costuri eficiente pentru transportul canalelor E1, ISDN BRI sau E3 precum si date Ethernet pe link de fibra optica pana la o distanta de 240km. Produsele Fibrain sunt … Read MoreRead More

Switch Industrial

Fibrain company offers managed (full Layer 2)?Gigabit Ethernet and Fast Ethernet optical switches. Customer could choose between many types of switches in UTD-ES series such as 4000, 3000, 1500 and M. Our products allows to choose the right solution – … Read More

Ethernet Switch SFP Layer 3

V5524XG is a Gigabit Layer 3 switch with IPv6 protocol support. V5524XG has 24 ports for SFP 100/1000Base-X modules, additionally you can install two XFP 10G uplink cards. V5524XG is a switch made for demanding providers networks. Fast switching matrix … Read More

Gigabit SFP Switch Layer 2

V2224G-OP is a Gigabit Layer 2 switch with 24 ports for SFP modules and two slots for expansion cards: 1 SFP port card 2 SFP ports card GPON port card (Teknovus) GPON port card (PMC-Sierra) 10G SFP+ port card V2224G-OP … Read More

Gigabit Ethernet Switch Layer 2

V2224G is a Gigabit Layer 2 switch with 24 electrical 10/100/1000 RJ45 ports and two slots for expansion cards: 1 SFP port card (1000Base-X) 2 SFP ports card (1000Base-X) GPON port card 10G SFP+ port card V2224G equipped with fast … Read More

Fast Ethernet Switch Layer 2

V2824 is a managed Fast Ethernet Layer 2 switch with static routing. This switch has 24 Fast Ethernet ports and two slots for cards that can be equipped with SFP modules. It can also act as ONU device by using … Read More

Module SFP Transceivers (Small Form Factor)

SFP Transceivers (Small Form Factor) This kind of transceivers (also called miniGBIC) is used in networks based on Ethernet, Sonet, SDH, Fiber Channel, CPRI, OBSAI?technologies. It was introduced to the market in 2001 as a successor of GBIC module. Compact … Read More

SFP+

The SFP+ (Enhanced Small Form-factor Puggable) is an enhanced version of the SFP that supports data rates up to 16 Gbit/s. The SFP+ specification was first published on May 9, 2006, and version 4.1 published on July 6, 2009. SFP+ … Read More

GBIC (GigaBit Interface Converter)

GBIC (GigaBit Interface Converter) is used in networking devices for signal conversion between electrical and optical form. During 1996-2001 It was widely used in Ethernet and FibreChannel based networks, currently designed devices do not use this kind of optical modules … Read More

XFP

The XFP specification was developed by the XFP Multi Source Agreement Group. It is an informal agreement of an industry group, not officially endorsed by any standards body. The first preliminary specification was published on March 27, 2002. The first … Read More

QSFP+/QSFP28

The Quad Small Form-factor Pluggable (QSFP) is a compact, hot-pluggable transceiver used for data communications applications. It interfaces networking hardware to a fiber optic cable or active or passive electrical copper connection. It is an industry format jointly developed and … Read More

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner